
Zbiorniki i filtry paliwa – długa podróż w świat
Zbiorniki oraz filtry paliwa zapewniają dostarczenie głównego źródła napędowego każdego samochodu. Współgrają razem zapewniając bezpieczne dostarczenie paliwa do określonych części mechanicznych samochodu. Filtry dodatkowo pełnią funkcję oczyszczającą w wyniku czego przetrzymywane paliwo w baku samochodu może dostawać się do silnika w najwyższej możliwej czystości.
Zbiornik paliwa; najważniejsze informacje
Jego funkcją jest przetrzymywanie w samochodzie zapasu paliwa przeznaczonego na określoną długość podróży. W zależności od rozmiarów samochodów wielkość zbiorników może się od siebie różnić. Większe samochody posiadają większe zbiorniki paliwa – analogicznie te mniejsze posiadają mniejsze zbiorniki. Najczęstszym materiałem jaki służy do ich budowy jest blacha stalowa zabezpieczona cynkiem bądź ołowiem w celu zapewnienia antykorozyjnego charakteru.
Jego miejsce również jest zróżnicowane. W mniejszych samochodach znajduje się pod bagażnikiem bądź nad tylnym błotnikiem z prawej lub lewej strony. Większe ciężarówki posiadają niejednokrotnie kilka zbiorników paliwa. Związane jest to z znacznie większym jego spalaniem oraz częstymi podróżami na bardzo długie dystanse. Udogodni to warunki jazdy przez co kierowca nie będzie musiał co chwilę zatrzymywać się na stacji paliwowej i tracić cenny czas.
Aby stale kontrolować ile paliwa zostało w baku na jego dole znajduje się specjalny czujnik, który może informować kierowcę ile zostało mu jeszcze zapasu. W baku znajduje się również specjalna pompa, która będzie odpowiadać za tłoczenie paliwa do konkretnych elementów silnika w których dalej będzie wykorzystywane.
Sprawdź: Filtry paliwa DBK Parts.Shop
Filtr paliwa – czystość ponad wszystko
Filtr paliwa jest bardzo ważnym elementem samochodu, który decyduje o pracy silnika, a nawet jego mocy. Zapchanie filtru może prowadzić do problemów z gaśnięciem silnika. Jego głównym zadaniem będzie filtrowanie paliwa, które często jest zanieczyszczone. Czyste paliwo będzie sprawiało, że silnik i sama jazda samochodem będzie o wiele bardziej wydajniejsza. Decyduje on między innymi o intensywności spalania paliwa czy też emisji dwutlenku węgla. Dodatkowo może wytrącać wodę z paliwa co jeszcze bardziej poprawia jego jakość.
Filtry są montowane z reguły od strony baku paliwowego ale też bywają umieszczane bezpośrednio w gaźniku. Do najpopularniejszych filtrów należą filtry siatkowe i papierowe. Te pierwsze można czyścić co czyni ich wielorazowymi. Natomiast te papierowe musza zostać zutylizowane i zastąpione nowymi odpowiednikami. Należy pamiętać, że filtr paliwa powinno wymieniać się co kilkanaście tysięcy kilometrów, aby zapewnić prawidłową pracę silnika. Mówi się, że powinno się wymieniać go już przy granicy 30 tysięcy kilometrów, a maksymalna wartość to 120 tysięcy kilometrów.