
Pojazdy ciężarowe – rodzaje i opis
Transport towarów pomiędzy danymi punktami odbywa się dzięki dobrze prosperującym firmom przewozowym. Na lądzie pojazdy ciężarowe stanowią główny mechanizm transportu dóbr dzięki czemu cała gospodarka handlowa może się kręcić. Mimo tego, że na pierwszy rzut oka samochody ciężarowe wyglądają podobnie, to jednak ich konkretne specyfikacje i rozmaite funkcjonalności sprawiają, że są bardzo różne. Te dobre szczegóły będą decydować o rodzaju przewożonych materiałów, ładowności czy masie całkowitej.
Rodzaje popularnych ,,ciężarówek”
Na drodze można spotkać bardzo różne samochody ciężarowe. Do najbardziej popularnych, których funkcjonalność jest najbardziej doceniana zalicza się:
– Samochody dostawcze – często nie przekraczają nawet 3,5 ton i są idealne dla transportu mniejszych materiałów czy przedmiotów. Cieszą się nimi kurierzy, który potrzebują bardziej zwrotniejszych aut, ale również pakownych, czy też dostawczy sklepów handlowych. Dodatkowym ich atutem jest fakt, że może je prowadzić osoba posiadająca podstawowe prawo jazdy typu B.
-Chłodnie – ich naczepy są specjalnie przygotowane do przewożenia materiałów muszących przebywać w zimnych miejscach ze względu na ryzyko się jego zepsucia. Bardzo popularnymi materiałami przewozowymi są sprzęty medyczne, szczepionki czy inne medykamenty. Z bardziej przyziemnych rzeczy mogą to być po prostu żywność.
Innym ważnym samochodem ciężarowym są cysterny posiadające zbiornik na ciecze i gazy. Ich przewozem powinni się zajmować doświadczeni kierowcy, gdyż te materiały bywają bardzo niebezpieczne podczas podróży.
-Pojazdy typu TIR – używane są najczęściej na budowach gdzie pozwalają na swobodny i wygodny przewóz ciężkich materiałów budowlanych pomiędzy odpowiednimi placami. Muszą mieć dobre zawieszenia i być pakowne – mogą pomieścić nawet 29 ton.
-Pozostałymi są zwykłe ciągniki siodłowe z naczepą będące najbardziej uniwersalną opcją. Siodło spaja konstrukcje i umożliwia swobodne skręcanie.
Sprawdź także: Samochody Ciężarowe nowe i używane
Pojazdy te dzielą się na 3 kategorie ze względu na ich masę. N1 to te, których masa nie przekracza 3,5 tony. N2 cechuje się przedziałem 3,5-12 ton, a N3 to samochody powyżej 12 ton.
Pojazdy specjalistyczne
Istnieją także specjalne pojazdy specjalistyczne, których przechowywanie może okazać się bardzo drogie, a same samochody niezwykle również nie należą do najtańszych. Często firmy decydują się na krótkotrwały ich wynajem. Dostosowane są do przewożenia bardzo specyficznych, nietypowych materiałów jak na przykład żurawie.