
Opis pojazdów ciężarowych
Pojazd ciężarowy – został on stworzony do przewożenia najróżniejszych materiałów z jednego, do drugiego miejsca, które może być oddalone o kilkanaście, bądź kilkaset kilometrów od siebie. Liczba samochodów ciężarowych na drogach wciąż się powiększa co jest związane z stałym powiększaniem się zapotrzebowania na przewóz materiałów. Każdy przedsiębiorca, który chce prawidłowo funkcjonować na rynku TSL musi mieć w swojej flocie kilka sprawnie działających pojazdów ciężarowych, które sprostają wymaganiom wszystkich klientów. Aby wybrać samochody ciężarowe do swojej floty, warto jest zgromadzić trochę informacji na ich temat.
Pojazdy ciężarowe – informacje, charakterystyka
Samochody ciężarowe to bardzo mocno regulowane prawnie pojazdy. Muszą spełniać najróżniejsze kryteria, aby mogły z powodzeniem poruszać się po drogach. Z tego też względu zostały podzielone na kilka kategorii. Jedną z nich jest masa:
-Kategoria N1 – konstrukcja pojazdów ciężarowych posiadająca masę całkowitą, która nie może przekroczyć 3,5 tony
-Kategoria N2 – masa całkowita, której nie mogą przekroczyć to 12 ton. Lecz posiada większą masę niż N1, czyli ponad 3,5 tony
-Kategoria N3 – masa całkowita pojazdu ciężarowego przekracza 12 ton.
Pojazdy ciężarowe to wymagania nie tylko odnośnie ich masy, ale także wymiarów. Specyfikacja tego parametru to:
-Maksymalna długość pojazdu – 12 metrów
– Maksymalna długość pojazdu z dołączoną naczepą – 16,5 metra
-Maksymalna długość pojazdu z przyczepą – 18,75 metra
-Szerokość maksymalna – 2,55 metra, lecz bez elementów dodatkowych takie jak lusterka czy światła boczne.
-Wysokość maksymalna to 4 metry
Wszystkie te obostrzenia zostały wprowadzone tylko i wyłącznie ze względu na bezpieczeństwo na drodze i zostały ściśle dopasowane do warunków na jezdni. Liczy się bezpieczeństwo nie tylko pojazdu ciężarowego i znajdującego się w nim kierowcy, ale także innych uczestników ruchu drogowego.
Funkcjonalność:
Samochody ciężarowe można również podzielić ze względu na ich funkcjonalność oraz rodzaj nadwozia, który posiadają. I tak:
-Samowyładowcze pojazdy ciężarowe – służą one do przewozu sypkich materiałów takich jak gruz, węgiel czy piasek. Wykorzystywane są najczęściej w budownictwie gdzie liczy się szybki załadunek i rozładunek.
-Furgon – zamknięta skrzynia służąca do przewożenia bardziej wartościowych materiałów
-Skrzynia – otwarta skrzynia
-Specjalistyczne pojazdy ciężarowe – służące do przewożenia określonych materiałów jak beton czy nawet zwierzęta.