
Moduły SFP jednomodowe i wielomodowe
Moduł optyczny SFP to rodzaj transceivera służącego do łączenia urządzeń z liniami światłowodowymi, który zyskał sobie w ostatnich latach ogromną popularność. Popularne są nie bez powodu. Urządzenia te działają na standardzie całkowicie kompatybilnym z SONET, Fibre Channel i Gigabit Ethernet, a także innymi najważniejszymi standardami dla internetowych sieci lokalnych. Dostępne są moduły SFP jednomodowe i wielomodowe. Jaka jest między nimi różnica i do czego są używane?
Moduły SFP jednomodowe
Moduły SFP jednomodowe to transceivery optyczne, które pozwalają na połączenie dowolnego urządzenia nadawczo – odbiorczego z linią światłowodową jednomodową. Osiągnięte jest to przez zastosowanie w tym niewielkim urządzeniu odpowiednich (scalonych) obwodów nadawczych i odbiorczych. Czym zatem jest światłowód jednomodowy.
Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka prosta i należy tu przede wszystkim wyjaśnić działanie światłowodu w ogóle. Światłowód jest więc zamkniętą, włóknistą strukturą w formie przewodu, który wykonany jest z włókna szklanego. Wewnątrz zachodzi propagacja światła, które jest tutaj właśnie nośnikiem informacji. Światłowody jednomodowe to włókna o bardzo małej średnicy rdzenia – rzędu 8, do 10 mikrometrów. Fala światła wzbudzona przez laser półprzewodnikowy rozchodzi się w takim światłowodzie w jednym modzie. Mówiąc prościej – oznacza to, że światło rozchodzi się tu praktycznie równolegle do osi światłowodu. Takie rozwiązanie ma ogromne zalety. Podstawową jest dokładność przesyłanej w ten sposób informacji (ale nie szybkość, jak można by było przypuszczać – światło porusza się zawsze z taką samą prędkością). Transfer danych jest tutaj bardzo efektywny – możliwy jest jednoczesny przesył wielu protokołów. Bez regeneracji informacja może być tu przesyłana na bardzo duże odległości – nawet powyżej stu kilometrów. Takie światłowody używane są więc w budowie największych linii przesyłowych. Ich wadą jest jednak wysoki koszt, a także bardzo duże trudności techniczne związane z uruchomieniem i utrzymaniem. W lokalnych sieciach internetowych, zastosowanie znajdują zatem światłowody innego rodzaju.
Moduły SFP wielomodowe
Moduły SFP wielomodowe to rodzaj transceiverów optycznych, które dzięki zastosowaniu odpowiednich obwodów nadawczych i odbiorczych umożliwiają połączenie ze światłowodami wielomodowymi. Jest to rodzaj światłowodów o znacznie grubszym włóknie. Grubość ich rdzenia wynosi najczęściej pomiędzy 50, a 62,5 mikrometra. Światło rozchodzi się w nich wielomodowo – to znaczy w wielu kierunkach jednocześnie, niekoniecznie wzdłuż osi światłowodu. W związku z tym, że poszczególne mody pokonują długość światłowodu w różnym tempie powstają różnego rodzaju zniekształcenia w przesyłanej w ten sposób informacji. Może ona ulec rozmyciu, a także wytłumieniu. Takie światłowody zachowują skuteczność na o wiele mniejszych dystansach. Ich zaletą jest relatywnie niska cena i łatwość uruchomienia i obsługi – dlatego właśnie używane są do budowania lokalnych sieci internetowych.