
Jakie mamy wkładki światłowodowe
Moduły światłowodowe to inaczej wkładki lub transceivery. Są one wykorzystywane przy rozmaitych aplikacjach przeznaczonych do szybkiego przesyłania danych na znaczne odległości, a także w telekomunikacji.
Rodzaje wkładek światłowodowych
Technika światłowodowa nieustannie się zmienia i ewoluuje tak, aby proponowane rozwiązania były coraz nowsze i coraz wydajniejsze. Są projektowane tak, aby mogły wspierać rozmaite standardy przesyłowe – w tym ETHERNET, SONET czy Fibre Channel i wiele innych.
Wśród rodzajów modułów można wskazać wkładki:
– XENPAK,
– GBIC,
– SFP,
– SFP+,
– X2,
– XFP,
– CFP,
– QSFP.
Zastosowanie wkładek światłowodowych
Moduły światłowodowe są przeznaczone do przetwarzania sygnału elektrycznego i przekazywania go możliwie szybko i bez zniekształceń do urządzenia-odbiornika. Stąd też angielska nazwa wkładek: tranceiver, która powstała w wyniku połączenia słów “receive”, czyli “otrzymywać” i “transmit” czyli “przewodzić”, “transportować”, “transmitować”. Każdy ze wskazanych powyżej modułów charakteryzuje się innymi zdolnościami przesyłowymi, prędkością, ewentualnymi zniekształceniami w transmisji. Różnią się one między sobą wymiarami i kształtem, przez co stosowane są w rozmaitych instalacjach światłowodowych. Wśród nich można wskazać najpopularniejsze, jednomodowe oraz wielomodowe, które różnią się między sobą zdolnościami przesyłowymi.
Popularność wkładek
Obecnie najczęściej wykorzystywane są wkładki SFP oraz SFP+ ze względu na fakt, że oferują świetną jakość przesyłu i przy okazji nie są kosztowne. Najprostsze moduły światłowodowe SFP mogą przesyłać dane na odległość około 10 km, a bardziej skomplikowane wkładki – sprawiają, że przesył jest możliwy nawet na odległość 160 km. Różnią się między sobą również długością fal, która może wpływać między innymi na jakość przesyłu danych i ich ewentualne zniekształcenie. Dobór odpowiedniego rodzaju wkładek światłowodowych jest uzależniony w dużej mierze od potrzeb, a także możliwości. Wielu dostawców oferuje rozmaite wkładki światłowodowe